"Život je malování bez gumy,ale má se žít..A žiješ jen jednou,tak si užívej!"

Únor 2007

punkovej slovníííček

27. února 2007 v 17:32 | Kajule |  punk styl
A

Anarcho-punk: Druh britského (nebo s britskými vlivy) old school street punku, charakteristický anarchistickými texty a nízkými náklady na produkci. Anarcho-punkové nahrávky často přichází s propracovanými plakáty nebo booklety a se závaznou maximální cenou, která bývá jenom pár desítek korun.
Příklady : Subhumans, Crass, Conflict, Dirt, Rudimentary Peni
Příklady českých kapel : Co-Ca, T.N.T., C.T.C., Red Insect, LD 50
B

Blue Beat: termín používaný ve Velké Británii pro první vlnu Ska. Viz Ska.
C

Crowd Surfing: vznášení se nad hlavami jiných lidí v publiku, kteří vás vláčí celým sálem. Častá aktivita na punkových koncertech, riziko zranění.

Comp nebo Compilation, kompilace: Deska, na které jsou nahrávky více kapel. Hodně kompilací se nese v duchu nějakého tématu (lokální scény, pocta významné kapele nebo éře) nebo je benefičních, vyjadřuje podporu různým hnutím.
Příklady českých kompilací: Jídlo místo bomb (benefiční pro Food not bombs), Antiwarcomp (benefit pro Pueblo 2000), Hlasy z podzemí...
Viz také: sampler

Crust punk: Hlasitý a težký druh punku charakterizovaný vrčením a řevem.
Příklady: Aus-Rotten, Doom
D

Dancehall Reaggae: Rychlé reggae s řídkými údery a velmi rychlými rapovými vokály. Občas sexuální výjevy.
Příklady: Beenie Man, Buju Banton

Death Punk: Punk, který nahlíží na život z temnější stránky.
Příklady: The Misfits, Samhain, Rundimentary Peni

Dub: Styl reggae, který cyklí údery bicích. Liší se od techna tím, že se používají záznamy skutečných (live) bicích. Může být ovlivněný Ska. (Slackers)
Příklady: Pato Banton, reggae éra The Clash

DIY: Do It Yourself, udělej si sám. Důležitá punkrocková etická nezávislost a individualita. (pozn. překladatele : mnoho lidí zastává názor, že vzdá-li se kapela DIY etiky, už není punková)
E

Emo: Emocionální punk rock. Emo je široký pojem, který se vztahuje na mnoho odlišných druhů hudby. Punk ovlivněný emem není často nic jiného, než melodický, upřímný, emocionální punkrock. Ten často nemá žádné spojení s původním emem, který je charakterizován dlouhými táhlými songy s vokálním kontrastem mezi konvenčním zpěvem, lehkým šeptem, štěkavým řevem a pláčem nebo vzlykáním. Očistné osvobození emocí, které je extrémně mocné a dráždivé.
Příklady českých kapel : Ravelin 7, Thema 11, Sunshine, Amity, Albion

Emocore: Kytarový punkrock středního tempa s emocionálními vokály/texty. Často označován jako "post-hardcore", protože jej hraje mnoho muzikantů, kteří jsou unavení omezeními HC. Může také používat popové prvky pro uhlazený zvuk.
Příklady: Fugazi, Quicksand, Hot Water Music, Jawbreaker, Dag Nasty
G

Goth: Pomalá, temná a depresivní hudba. Často používá syntetizátory. Jeho fanoušci jsou snadno rozeznatelní podle stereotypních černých vlasů a bledé kůže.
Příklady: Joy Division, Sisters of Mercy, Bauhaus, Siouxsie & The Banschees, Type O Negative
H

Hardcore: Odlišný druh punkrocku. Hlasitější, rychlejší a težší než konvenční punk. Častý intenzívní řev je použit jako metoda ventilace naštvanosti. Často nesprávně pleten s metalem.
Příklady: Snapcase, Earth Crisis, Minor Threat; Strife, Ensign
Příklady českých kapel : Balaclava, The Old Testament

Hardcore Emo: Extrémně hlasitý, drsný, nezkrášlovaný druh ema. Charakterizovaný ohlušující zpětnou vazbou, spontánními výbuchy citu, maximálním prahem řevu a hustou distorcí el. kytar.
Příklady: Antioch Arrow, Second Story Window, Heroin
I

Intellipunk: Vysoce inteligentně otextovaný punk. Textaři často vyprávějí brilantní příběhy nebo písničky obsahují vynikající myšlenku. Poetický punk s propracovaným sdělením. Tento druh textů budoucí generace budou analyzovat v literatuře historických tříd. Často ruku v ruce s technickým punkem.
Příklady: Face To FAce, Bad Religion, Cooter, Anti-Flag, No Use For A Nem
J

J-Punk: Častý pojem označující veškeré formy Japonského punku.
Příklady: Hi-Standard, Husking Bee, Sobut, Funside, Kemuri
K

Kompilace: Viz compilation.
M

Mainstream: Užívané pro ozančení skupin, které směrují svou hudbu k nejširší veřejnosti. Obvykle to znamená vydávání u velkého labelu, televizní klipy a pouštění v rádiích. Tyto bandy často ztrácejí respekt od ostatních z punkové komunity pro jejich zpronevěření se DIY etice.
Příklady: Green Day, the Offspring, No Doubt, Blink 182

Melodicore: rychlý intenzivní punkrock, který se zaměřuje na melodii a přitažlivé texty.
Viz také: Skate Punk, New School Punk, Intellipunk

Metal: agresivní, hlasitá, rebelantská forma rocku. Ne vždy spojován s punkem. Nesmí být zaměňován s hardcorem.
Příklady: Pantera, Black Sabbath, Slipknot, Metallica, Powerman 5000

Mod: subkultura, která vznikla v Anglii a položila základy skinheadským a punkovým subkulturám. Původní modovská scéna byla charakterizována touhou po tom, aby tito chudí mod-kids, kteří byli z pracující třidy, mohli žít dobrý život i přes své obtížné postavení. Například, hodně raných mods muselo měsíce šetřít na nějaký nový svetr nebo novou bundu.

Moshing: častá násilná cesta k projevení nadšení a uvolnění energie - skákání, kopání, mlácení, ječení, plivání atd., v pevně sevřeném davu lidí, kteří dělají to samé. Nejčastěji se to dělá na hardcorových nebo metalových koncertech. Mnoho takových koncertů má určený "Moshpit" (místo, kde to lze provádět), nejčastěji napravo vedle pódia.
O

Oi Punk: 77' styl Britského street punku. Charakteristický čírama, holýma lebkama, doc martin botama atd. Oi je také Portugalsky "hey", jako slangová obdoba běžného pozdravu.
Příklady: The Dropkick Murphys, US Bombs, Oxymoron, The Business, Sham 69

Old School: používáno pro označení původního punkrockového zvuku; mnohem více čistý než dnešní punkrock, s jednoduchými vokály a často politickými texty. Takt je pomalejší a hudba je jednodušší, s mnoha kytarami a výraznými bicími.
Příklady: The Clash, The Stooges, The Sex Pistols, The Ramones, The Circle Jerks
P

Peace punk: pomalejší anarcho-punk, který je zaměřen na šíření myšlenky rovnosti a míru. Mnoho anarcho-punkových band je také považováno za peace-punkové, ale ne všechny peace-punkové kapely se dají považovat za anarcho-punkové.
Příklady: Zounds, Flux of Pink Indians, the Mob

Pogování: jednoduše skákání a vyskakování v rytmu hudby. Méně násilné než moshing. Častá aktivita na pop-punkových koncertech a mimo moshpit (viz moshing).

Pop punk: uhlazený, mainstreamu příbuzný punkrock. Ne vždy naštvaný nebo politický, ale místo toho humorný a expresivní. Často pletený s new school punkem.
Příklady: The Ataris, Lagwagon, Nerf Herder, Screeching Weasel, mxpx

Post Emo: nový obrat ema, který je charakterizován "jiskřivými" kytarami, lehkými bicími a měkkými vokály; méně drsný než jiné druhy ema. Může zabrousit do oblasti syntetizátorů a jiných novovlných postupů.
Příklady: : Sunny Day Real Estate, Koufax, The Get-Up Kids, Jets to Brazil, Promise Ring

Post Hardcore: viz. emocore.
R

Rapcore: Mix rocku a hip-hopovýho beatu a vokálům. Může být postaven na metalu nebo punku.
Příklady: Rage Against the Machine, Zebrahead, Orange 9mm, Papa Roach

Reggae: Pomalejší odrůda ska, ale s více nepravidelnými bicími. Instrumentální vrstva závisí na skupině, od sólových umělců (viz dub) až po velké bandy s rohy a klávesami. Často je spojováno s Rastafariánksou vírou. Podobný punku původem (working class) a myšlenkami.
examples: Bob Marley and the Wailers, Steel Pulse, Peter Tosh
S

Sampler: druh kompilace, který je charakterizován dvěma hlavními rysy: na desce se objevuji bandy z jednoho určitého labelu a nahrávka má nízkou cenu. Většina labelů vydává samplery, aby ukázaly své kapely a posluchači si případně koupili normálni řadová alba. Z tohoto důvodu samplery nejsou tvořeny za účelem velkého profitu.
Příklady: Punk-O-Rama (Epitaph), Fat Music (Fat Wreck), Mailorder is Fun (Asian Man), Give'em The Boot (Hellcat), Hopelessly Devoted to You (Hopeless)
Příklad českého sampleru : Punk session (Střílek records)

Sellout: Etika kompromisu pro slávu/peníze.

Ska: Styl Jamajské taneční hudby, která vznikla v šedesátých létech 20. století a později se vyvinula do rocksteady a reaggae. Hlavními znaky jsou výrazné bicí a basy, kytary a rohy. Rozděluje se do tří vln :
1. vlna : The Skatalites, Desmond Dekker, Prince Buster
2. vlna : Madness, Specials, English Beat
3. vlna : Liberator, Reel Big Fish, the Toasters

Skacore: Více přímá fúze punku se ska vlivy. Může obsahovat silné reaggae podtóny, ale je to často jednoduše punk s rohy.
Příklady: Less Than Jake, Potshot, Link 80, Mad Caddies, Catch 22

Skanking: Aktivita frekventovaná na ska nebo ska-punkových koncertech. Druh tance, mezi jehož hlavní znaky patří "zpomalené" chození.

Skate punk: Druh vysoce adrenalinového punk rocku, který dodává skejťákům energii, kterou potřebují. Často melodický, technický new-school punkrock. Mnohokrát se skupiny, které jsou přímo zapleteny do skate scény, označují jako skate punk.
Příklady: Strung Out, Pennywise, Belvedere, Gob, 7 Seconds

Skinhead: někdo, jehož hlava je vyholená. V punkové scéně jde především o "bratrství" skinheadů, které sdružuje stejný druh muziky, kterou poslouchají, a stejný vzhled. PROSÍM POZOR ! Skinhead není vždy rasista ! (pozn. překladatele : bohužel, především u nás /nemohu mluvit za jiné země, tam jsem nebyl/ to platí o většině skins. Ti se ve valné většině shlíží v nacistické a fašistické ideologii. Tito nazi-skinheadi ale nemají s punkem shola nic společného, punk je zásadně proti fašismu a rasismu)

Slamdancing: Dav lidí naměstnaných těsně na sebe, kteří pogují a vzájemně do sebe naráží, to vše ale bez jakéhokoliv úmyslu někoho zranit nebo někomu ublížit. (pozn. překladatele : to určitě známe všichni z českých koncertů, že když třeba někdo sebou mrskne na zem, ostatní mu solidárně znovu pomohou na nohy...nebo ne ?)

Stage diving: skákání z pódia do davu lidí pod ním. Častá zranění.

Straight Edge (česky něco jako "Čistý štít"): termín ražený frontmanem Minor Threat Ianem Mackayem, který vpodstatě znamená "žádné drogy", "žádné kouření", "žádné pití" a "žádný náhodný sex". Straight edge je název jedné písničky od Minor Threat (pozn. překladatele : její český překlad najdete zde). Hnutí začlo na začátku 80. let 20. století. Dnes je mnoho příznivců straight edge vegetariány/vegany, účastní se různých ekologických a politckých akcí a vyhýbají se kofeinu a nespočtu jiných drog. Straight edge je často zkracován na sXe; "X" je symbol Straight edge, protože se tak označovali nezletilí, jako označení toho, že si nesmějí objednávat alkohol.
T

Technical punk: Punkrock s důrazem na inovaci. Mnoho úsilí je vynakládáno na vyhýbání se klišé power akordů a verse-chorus-verse formátů. Kreativní kytarové postupy, basové linky, sóla, bridge a rytmy.
Příklady: Whippersnapper, Rancid, Strung Out, Diesel Boy, Gob

Tří akordový punk - Three-Chord Punk : Old school pop punk často spojovaný s koženými bundami. Hudba obyčejně sestává pouze z několika akordů (odtud název), důrazné melodie (vhodné k pogu) a vtipných textů.
Příklady: The ramones, Screeching Weasel, The Queers, the Lillingtons, The Huntingtons

Two Tone: Synonymum pro druhou vlnu ska. Viz Ska.
Y

Youth crew:styl, který se vyvinul ze straight edge (viz) hnutí v polovině 80. let. Hnutí začalo s Newyorkskou HC bandou Youth of Today, a zahrnuje každou rychlou hardcorovou skupinu která hraje podobný styl, nebo jsou znát Youthovské vlivy.
Příklady: Youth of Today, Gorilla Buscuits, 7 Seconds, Judge, Chain of Strengt

Jak často sem chodíte?

26. února 2007 v 14:25 | Kajule |  Ankety
Tááááááák,a je tu dallší anketka....Tak pls odpovězte!!!THANKS☻


Alizee?

24. února 2007 v 10:21 About Me!!!+moje zážiky
Tak jsem se dozvedla,ze prej vypadam jako Alizee...
Heh,co vy na to?☻..Jo a mimochodem na ty fotce je to Alizee-pro ty debily!!.. Moje fotka tara jaksi zmizela.. Cao


boty steel

22. února 2007 v 13:24 | Kajule |  Boty,doplňky,...
STEEL BOTY

Zav��t obr�zek!

Zav��t obr�zek!

Zav��t obr�zek!

Zav��t obr�zek!

Zav��t obr�zek!

ty dole tady jsou boží!!

Zav��t obr�zek!

a tadyty jsou jeste lepsi!!!

Zav��t obr�zek!

černá nebo hnědá ...?

21. února 2007 v 15:00 | Kajule |  About Me!!!+moje zážiky
Barva na vlasy,....


Chtěla bych si nabarvit vlasy na černo,už je mam smejvatelnou barvou ale premejslim o normalni,.....

Tak pls poradte,hlasujte do ankety,S JAKOU BARVOU VYPADAM LÍP..???

Pls chci helpnout!Díííky

ČERNÁ:
55 kB104 kB


HNĚDÁ:
Takže plsky helpněte!!!heh,díky =) ☻
sv. VALENTÝN!

6. února 2007 v 17:41 | Kajule |  Ankety
Dne 14.2. je konečně ten Valentýn!Juhůůůůůů ,....A tak jsem zvedavá,pisejte do konentářů jetli od nekoho neco dostanete,jak jste ho prozily a tak!Už se těšim!Mno a já nevim jak ho prožiju=)kravaty

5. února 2007 v 12:40 | Kajule |  EMO styl

kravatky

5. února 2007 v 12:34 | Kajule |  punk styl

Ta dole je mooooc hezounká!


pitbul kterej nasral dikobraza

5. února 2007 v 12:28 | Kajule |  různé
To je docela dost hustý!!!!Jestli budete kopčit tak pls napište zdroj,.....Sama jsem si to našla!A neokopčila,...


BLEEEE!! Takový menší piercingy☻LOL